Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Březen 2009

Masdar - město budoucnosti

28. března 2009 v 9:42 | Ynka |  Vše, co se nevešlo jinam
Je to sice trochu delší článek, ale zkuste ho dočíst až do konce - je to zajímavé (nebo aspoň podle mě jo... :o) ).

Vzhledem k nárůstu počtu obyvatel a jejich stěhování do měst obrovsky vzroste znečištění planety i tlak na zdroje, které má lidstvo k dispozici. Proto se začnou stavět tzv. ekoměsta.

(vytaženo ze článku Města budoucnosti, 100+1, výtisk 5/2009):

EKOMĚSTA

Dva projekty ekoměst jsou už ve stadiu realizace. Jeden v Číně a jeden ve Spojených arabských emirátech. Město nazvané Masdar se buduje sedmnáct kilometrů od Abú Dhabi a výstavba, kterou z velké části financuje vláda Abú Dhabi, začala loni na jaře.

Čínské ekoměsto Dongtan se má budovat na ostrově u ústí řeky Jang-tse. S jeho výstavbou se mělo rovněž začít už loni, ale kvůli administrativním problémům se zahájení stavby zdrželo.

MASDAR

Zřejmě získá titul prvního ekoměsta světa. Bude podstatně menší než čínský Dongtan. Vyroste na ploše 6,5 kilometru čtverečních a předpokládá se, že bude mít asi padesát tisíc obyvatel. Zcela dokončeno by mělo být v roce 2015, ale už v příštím roce se tam mají stěhovat první obyvatelé. Třicet procent plochy budou zabírat byty, 24 procent ekonomická zóna, zbytek má patřit službám, dopravě, kulturním institucím a univerzitě.

Bude to město bez uhlíkových emisí, ukázkový případ města respektujícího trvale udržitelný rozvoj. Na projektu se podílejí nejslavnější světové firmy z nejrůznějších oborů včetně ateliéru architekta Normana Fostera, nositele Pritzkerovy ceny za architekturu.

Budovatelé Masdaru vyzvali ke spolupráci významné vědce, odborníky a výzkumné pracovníky nejrůznějších oborů. Masdar by se měl stát vzorem pro svět. Aby se ale mohl stít vzorem dokonalého ekoměsta, počítá se s tím, že bude mít o šedesát procent nižší spotřebu energie než klasická města podobné velikosti. Náklady na výstavbu Masdaru se odhadují na dvacet dvě miliardy US dolarů.

První bude budova městské správy, pro kterou bude nejdříve zkonstruována střecha a na ní instalována solární zařízení. Poprvé v historii si tak budova dodá sama energii nutnou na její výstavbu.

Bez automobilů

Masdar bude městem bez automobilů a jiných dopravních prostředků poháněných benzinem nebo naftou. Doprava bude do značné míry záviset na elektrických automobilech pro více lidí, které se budou pohybovat pod pěší zónou. Budou řízeny automaticky a pasažéři budou moci využít třiaosmdesáti stanic. Maximální vzdálenost od dopravních prostředků nepřekročí nikde dvě stě metrů. Pěší zóna bude pět a půl metru nad ulicemi, kterými se bude pohybovat ekologicky nezávadná doprava. Infrastruktura bude vybudována tak, aby byly propojeny všechny důležité body. Počítá se rovněž se sítí přístupových silnic, s mosty i tunely.

Horko a klimatizace

Důležitým problémem, který budovatelé Masdaru musí řešit, jsou vysoké teploty během většiny roku. Klasická klimatizace znamená vysoké nároky na energii. Proto si Masdar bere příklad ze starých arabských měst, která způsobem stavby dokázala změnit peklo pouště v místa přijatelná pro život. Nebudou tam široké třídy, ale úzké uličky často stíněné střechou některého domu, žádné výškové stravby a většina budov nebude mít více než tři, maximálně čtyři patra. Důležitá bude vrchní vrstva každého domu. Nebudou se používat betonové zdi, které nasáknou ve dne horko a v noci ho uvolňují. Zdi budou tenké a pokryté slabou vrstvou kovu, která bude odrážet horko a zabrání mu, aby se vsáklo do zdí. Připomíná to alobal v troubě. Zdi mohou být slabé také proto, že nemusí působit jako zvukový filtr vzhledem k tomu, že doprava bude vedena pět a půl metru pod úrovní chodníků a bude nehlučná.

Celé město bude budováno do čtverce s jasně vytyčenými hranicemi. Čtverec nebo obdélník byly typické pro historická arabská města. Západní systém předměstí v těchto horkých oblastech není vhodný. Město budou obepínat pásy solárních panelů, větrných elektráren a závodů na výrobu elektrické energie z biomasy.

Jak Masdar, tak čínský Dongtan mají být nejen vzorovými městy z hlediska ekologie, ale měly by být i místy, kde se lidem bude dobřě žít. Předpokládá se, že prvními obyvateli Masdaru budou studenti, univerzitní profesoři a odborníci, kteří pomohou město dál budovat a rozvíjet tak, aby splňovalo požadavky trvale udržitelného rozvoje.

Více o ekoměstech, Dongtanu a plovoucích městech se dozvíte v časopise 100+1, výtisk 5/2009.

Enya - Pilgrim

26. března 2009 v 0:01 | Ynka |  Songy a soundtracky
Krásná a klidná melodie a ještě krásnější text...


Text:

Pilgrim, how you journey
on the road you chose
to find out why the winds die
and where the stories go.

All days come from one day
That much you must know,
you cannot change what´s over
but only where you go.

One way leads to diamonds,
one way leads to gold,
another leads you only
to everything you´re told.

In your heart you wonder
which of these is true;
the road that leads to nowhere,
the road that leads to you.

Will you find the answer
in all you say and do?
Will you find the answer
in you?

Each heart is a pilgrim,
each one wants to know
the reason why the winds die
and where the stories go.

Pilgrim, in your journey
you may travel far,
for pilgrim it´s a long way
to find out who you are...

Pilgrim, it´s a long way
to find out who you are...

Pilgrim, it´s a long way
to find out who you are...

Tolkien Reading Day!!!

25. března 2009 v 0:01 | Ynka |  Deník & Aktuality
Dnes, tj. 25. 3. 2009 se tradičně, jako každý rok, mezi všemi Ringery slaví Tolkien Reading Day. Proto se i Vy, milí přátelé, nezapomeňte zastavit v pracovním a školním shonu, v klidu si někam sedněte a začtěte se do nějakého Tolkienova díla! :o)

Výběr je poměrně široký... :o))


Zdroj informace - Jíťa

PS: Když jsem včera jela domů autobusem a vytáhla jsem z uší MP3 přehrávač, uslyšela jsem známou melodii. V řidičově permanentně puštěném rádiu hráli May It Be!! Sice nevím co to bylo za stanici, ale i tak mě velmi potěšilo, že si na Enyu a PP takhle vzpomněli...

Že by to mělo souvislost s TRD? ;o) - no, to asi ne...

Diplom od Tery

23. března 2009 v 12:32 | Ynka |  Deník & Aktuality
Jo, měla bych se stydět, protože mi Tera udělala nádherný diplom za spřátelení, a já jsem si ho všimla až teď... eh. Každopádně se omlouvám a moc děkuju, Teri, protože je strašně strašně strašně krásnej! :o) DĚKUJU!


První jarní den!

21. března 2009 v 10:12 | Ynka |  Deník & Aktuality
Ahoj všichni!

Dnes máme první jarní den, jaká krása :o) U nás teď v poslední době pořád nádherně svítí sluníčko, ale opět se začalo ochlazovat, takže k nám jaro přichází a nepřichází; pořád se asi nemůže rozhodnout :o)

Omlouvám se, že jsem DLOUHO nepsala, ale byla jsem nemocná (2 týdny, jo...) a bylo mi tak špatně, že jsem pořád ležela v posteli a vstát a sednout si k počítači bylo naprosto nemyslitelné... :o(

Abych si trochu nahradila pravidelnou dávku LotRa, kterou získávám při obcházení vašich blogů, moje milá SB, tak jsem začala číst Společenstvo Prstenu :o) - velice poučné, zjistila jsem, že si z toho začátku skoro nic nepamatuju :o)) navíc jsem se po přečtení první kapitoly naučila dvě nová slova: pamětina = hobiti tak nazývají věc, pro kterou už nemají žádné uplatnění, ale nechtějí ji vyhodit. -> Polovina mých šuplíků je plná pamětin :o)

Druhé slovo je opět hobití, veletucet = dvanáct tuctů, tj. 12 x 12 - z čehož vyplývá, že druhá mocnina čísla dvanáct je jeden veletucet :o) to se bude naše matikářka divit, až jí to někdy napíšu do písemky! ;o))

Dál tady máme tak trochu nedořešeno náhradní slovo bleskovky, hlasování v anketě je moc vyrovnané na to, abychom vybrali jen jedno slovo, a nápad Turmawen se mi moc líbil, hlavně slova linta a maquetta, nebylo by špatné je nějak propojit nebo z nich udělat jen slovní spojení, ale na to je myslím potřeba znát elfské skloňování a na to já odborník nejsem... :o) nemáte nápad?

Anketáá! :o)

10. března 2009 v 14:37 | Ynka |  Ankety
Mám pro vás další anketu. Ale není to anketa pro pobavení, jako byla ta předchozí, spíš bych chtěla znát váš názor :o)

Čím dál častěji se setkávám s negativním postojem ke slovu "bleskovka", a já ho taky zrovna nemusím, a tak mě napadlo, že bychom si v síti našich LotR-blogů vytvořili vlastní název, co vy na to? :o)

Problémem ale je, že slovo"bleskovka" přesně vystihuje co vystihovat má, a najít její synonymum není zrovna nejjednodušší... :o) Po delším uvažování mě napadlo jen spojení dvou anglických slov, a to quick = rychlý a test = překvapivě test :o) => quicktest, nebo quick-test...

...anebo (pokud si potrpíte na češtinu) český překlad tohoto spojení, což by bylo asi rychlotest.

Tak prosím hlasujte, která možnost se vám líbí nejvíc, nebo (pokud se vám nelíbí ani jedna a máte lepší nápad - což samozřejmě ráda uvítám) hlasujte pro možnost žádný a do komentářů napiště vlastní návrh, ju? :o)

Další sprátelený blog - Caddy

6. března 2009 v 21:19 | Ynka |  !!!Spřátelené!!!
Mám nový spřátelený blog, a to blog naší milé Caddy zaměřený hlavně na Pána Prstenů, ale třeba i Řadu nešťastných příhod nebo Letopisy Narnie. Klikněte tady :o)

Diplom za spřátelení, který jsem od Caddy dostala:


Moc moc krásný, že jo? :o)

Hlasy (už zase?!)

2. března 2009 v 20:04 | Ynka |  Deník & Aktuality
Ahoj, mí milí návštěvníci! Taky už vám jaro klepe na okno? :o) U nás to tak zatím vypadá - taje sníh (hurá!), sluníčko hřeje, je více světla, a dneska jsem dokonce slyšela zpívat ptáčky... nádhera... :o))

Taky bych vás moc moc moc chtěla poprosit, jestli byste ještě jednou (a naposled) nedali hlas Clarett na této adrese, neboť jsem toho názoru, že náš NEJODVÁŽNĚJŠÍ SAM si víc než zaslouží vyhrát... děkuju :o)

A pak taky můžete hlasovat pro Caddy na arese mého SB Nessy, kde se koná soutěž o nejlepší film, a Caddy soutěží s Pánem Prstenů, takže taky MUSÍ vyhrát, rozumíme si... :o)

Děkuju a mějte se moc krásně, a pokud k vám jaro ještě nepřichází, tak vám přeju aby se ukázalo co nejdřív! :o)