Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Leden 2009

...bez názvu...

29. ledna 2009 v 22:50 | Ynka |  Deník & Aktuality
Ahoj, milí net-přátelé! Tak jak vám dopadlo výzo? Žijete všichni? :o)

Já naštěstí žiju a mám se skvěle, možná proto, že je zítra volno... :o))

Ian Holm (Bilbo)

20. ledna 2009 v 20:42 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Bilbo je trochu jako já. Vnoučata mi neříkají dědečku, ale Brumlo. Dokonce od nich mám tričko s Brumlou. A myslím si, že Bilbo je taky takový Brumla - přestože má zlaté srdce."

Tak mluví sir Ian Holm o své roli Bilba Pytlíka, Frodova strýčka, který před dlouhými roky přišel k Jednomu Prstenu. J. R. R. Tolkien vylíčil Bilbova dobrodružství v Hobitovi a Pán Prstenů začíná tím, že Bilbo odchází z Hobitína na další výpravu. Předtím odkáže všechen svůj majetek Frodovi - včetně Prstenu.

Pro Holma je úloha v Pánu Prstenů návratem do Středozemě, protože před jedenadvaceti lety hrál Froda ve slavném rozhlasovém seriálu podle Tolkienova románu. Zamýšlí se nad postavou, kterou kdysi hrál (a kterou nyní ztvárňuje Elijah Wood): "Frodo je neobyčejný chlapík. Stejně jako Bilbo je to jen malý človíček, ale jeho nezdolný duch mu pomáhá, aby vydržel."

Holmovo hostování v Tolkienově klasickém díle je jedním z řady účinkování v "literárních fantaziích": hrál J. M. Barrieho, tvůrce Petra Pana, v cenou poctěném televizním seriálu The Lost Boys (Ztracení chlapci), a Lewise Carrolla, autora Alenky v říši divů, ve filmu Dreamchild (Dítě snů).

Jeho skvělá divadelní kariéra začala vystoupením v roli "kopiníka" v inscenaci Othella. Deset let nato mu role Jindřicha V. v jednom z mnoha představení u Královské shakespearovské společnosti vynesla cenu listu Evening Standard za nejlepší herecký výkon, stejně jako mu vyneslo cenu jeho vystoupení v dramatu Návrat domů Harolda Pintera v následujícím roce na Broadwayi.

Holm začal natáčet filmy v šedesátých letech a první významnou roli dostal ve filmu The Fixer (Správkař), kde hrály hvězdy Alan Bates a Dirk Bogarde, Po několika historických snímcích (Mary, Queen of Scots a Young Winston - Mladý Winston) hrál člena posádky lodi Nostromo Ashe ve filmu Alien (Vetřelec) a byl nominovám na Cenu akademie za svou roli v Chariots of Fire (Ohnivé vozy). K dalším filmům patří Time Bandits (Lupiči času), kde hrál Napoleona, a role v Greystoke (Tarzan), Brazil, Dance with a Stranger (Tanec s cizincem), Frankenstein a The Madness of King George (Šílenství krále Jiřího), jež mu vyneslo druhou nominaci na Oscara.

Po dlouhé nepřítomnosti na divadle se vrátil na scénu cenou poctěnými vystoupeními v Pinterově hře Moonlight a Shakespearově Králi Learovi. Mezi nedávnými filmy můžeme jmenovat Night Falls on Manhattan (Noc padá na Manhattan), The Fifth Element (Pátý element) a The Sweet Hereafter (Sladké zítřky).

V roce 1998 byl Holm povýšen do šlechtického stavu.

Potom, co si sir Ian Holm zahrál Froda, rád si po létech zahrál i staršího hobita: "Bilbo je postava, které jako by se věci prostě přiházely, ale jakmile o něco jde, jakmile se dostane do zkoušky, vyjde z ní vítězně!"

Jediný problém pro něho bylo zvyknout si na umělá chodidla: "Pořád o ně klopýtám a málem padám na nos. Myslím, že mi udělali větší nohy než všem ostatním. Nevím proč - asi proto, že jsem Bilbo Pytlík!"

Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce

Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Within Temptation - Our Solemn Hour

16. ledna 2009 v 19:57 | Ynka |  Songy a soundtracky
...aneb speciálně pro Teru :o) Jedna z mých nejoblíbenějších písniček od Within Temptation...


Text:

Sanctus Espiritus, redeem us from our solemn hour.
Sanctus Espiritus, insanity is all around us.
("I speak to you for the first time as Prime Minister in a solemn hour for the life of our country")

Sanctus Espiritus!
Sanctus Espiritus!
Sanctus Espiritus!

In my darkest hours
I could not foresee.
That the tide could turn so fast to this degree.
Can´t believe my eyes
How can you be so blind?
Is the heart of stone, no empathy inside?

Time keeps on slipping away and we haven´t learned.
So in the end now what have we gained?

Sanctus Espiritus, redeem us from our solemn hour.
Sanctus Espiritus, insanity is all around us.
Sanctus Espiritus, is this what we deserve?
Can we break free from chains of never-ending agony?

Are they themselves to blame.
The misery, the pain?
Didn´t we let go?
Allowed it, let it grow.
If we can´t restrain
the beast which dwells inside.
It will find it`s way somehow, somewhere in time.

Will we remember all of the suffering.
Cause if we fail it will be in vain.

Sanctus Espiritus, redeem us from our solemn hour.
Sanctus Espiritus, insanity is all around us.
Sanctus Espiritus, is this what we deserve?
Can we break free from chains of never-ending agony?

Sanctus Espiritus!
Sanctus Espiritus!
("A tremendous battle is raging in France and Flanders. The Germans, by a remarkable combination of air bombing and heavily armored tanks, have broken through the French defenses north of the Maginot Line, and strong columns of their armored vehicles are ravaging the open country, which for the first day or two was without defenders...")

Sanctus Espiritus, redeem us from our solemn hour.
Sanctus Espiritus, insanity is all around us.
Sanctus Espiritus, is this what we deserve?
Can we break free from chains of never-ending agony? (ending agony!)

Sanctus Espiritus, redeem us from our solemn hour (solemn hour!)
Sanctus Espiritus, insanity is all around us (all around us!)
Sanctus Espiritus, is this what we deserve?
Can we break free from chains of never-ending agony?

Lovci pokladů

10. ledna 2009 v 16:14 | Ynka |  Moje recenze filmů
V anglickém originálu: National Tresure

Hrají: Nicolas Cage, Justin Bartha, Diane Kruger, Sean Bean, Jon Voight

Film od producentů Pirátů z Karibiku, který jsem viděla poprvé loni v televizi, a který mě naprosto okouzlil. Nádherné záběry, proplétání současnosti s minulostí, napínavé okamžiky, nečekaná rozuzlení, pořádná dávka štěstí, vtipné hlášky a genialita hlavních postav. To všechno je ve dokonale promyšleném filmu, jehož originál na DVD jsme letos našli pod vánočním stromečkem.

Z obalu DVD:

Držitel Oscara Nicolas Cage a skvělé speciální efekty hrají hlavní role v napínavém a dobrodružném filmu LOVCI POKLADŮ, na kterém se podílel i producent snímku Piráti z Karibiku. Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage) obětoval celý život hledáním bájného pokladu řádu Templářů, za kterým se bezúspěšně honilo už šest generací jeho předků. Konečně našel potřebnou indicii k jeho nalezení. Bohužel o ní ví i jeho nesmiřitelný nepřítel (Sean Bean), který má na poklad také spadeno. A tak začíná ten pravý hon, ve kterém zvítězí ten, kdo poklad najde dřív a navíc rozšifruje správný klíč. Která strana nakonec zvítězí? A existuje poklad vůbec?
Hodnocení: 100%

Film se mi líbí natolik, že jsem si ho přidala ke třem svým nejoblíbenějším filmům :o)

Spřátelený blog Nessy

2. ledna 2009 v 11:51 | Ynka |  !!!Spřátelené!!!
Další spřátelený blog - blog Nessy, který je celý o Pánu Prstenů :o) Dočtete se tady spoustu zajímavostí i základních informací, najdete hromadu krásných obrázků a videí, takže klik :o)