Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Červen 2008

Enya - The river sings

28. června 2008 v 19:27 | Ynka |  Songy a soundtracky
Krásná skladba, jejíž název v překladu znamená "Řeka zpívá", úžasným způsobem vyjadřuje dymaničnost řeky a svým způsobem nám dává nejvo, že řeka přece taky žije...

Konečně konec?

27. června 2008 v 20:02 | Ynka |  Literární dílka
Většina lidí si dnes asi řekne - konečně je tady ten dlouho očekávaný konec školního roku. A proč ne? Nikdo je odteď nebude otravovat s písemkami, zkouškami, domácími úkoly i pracnými esejemi; svůj volný čas budou věnovat zábavě a svým koníčkům, místo toho, aby se učili na pololetní opakování nebo se připravovali na zkoušení toho nepříjemného němčináře. Všechny jejich starosti odejdou s koncem školy. Měli by proto být šťastní?
Na mě osobně konec školního roku působí jaksi zvláštně, spíš smutně. Celé dva měsíce bude prázdno. Nebudu mít prakticky žádné povinnosti a tudíž se míra starostí zmenší. To je snad dobře, ne? NENÍ. Co by to bylo za život bez starostí?
Špatné chvíle jsou pro život důležité. Přicházejí, abychom se těšili na chvíle dobré a uvědomili si, že i když jsme se předtím neměli zrovna nejlépe, měli jsme být šťastní za to co máme. A odcházejí, abychom si vážili chvil dobrých, které teď prožíváme.
Když jsou prázdniny, tak každý má samozřejmě hromadu starostí, ale oproti školnímu roku má oddych, což na něj působí mírně nudně (nebo na mě aspoň jo), neboť nejlépe se hraje počítačová hra, nejlépe se čte zajímavá kniha, nejlépe se poslouchá hudba, nejlépe se kreslí a nejlépe se dělá spousta jiných věcí právě v době, kdy druhý den píšete z pěti předmětů, zkouší se na slovíčka a máte hromadu nesplněných úkolů.
A možná taky částečně proto na mě působí konec školního roku trochu smutně. Vždy jsem zalita zvláštním pocitem z toho, že na osm týdnů opouštím školu, v níž jsem strávila deset měsíců...

Letopisy Narnie: Princ Kaspian

25. června 2008 v 19:22 | Ynka |  Rovnou z kina
Do českých kin (a vůbec do kin obecně) zamířil druhý díl Letopisů Narnie - Princ Kaspian. Slavný příběh, natočený podle knih C. S. Lewise, což byl kolega a dlouholetý přítel našeho pana Tolkiena, uchvátil milovníky fantastických filmů, když se na plátně objevil první díl Letopisů s podtitulem Lev, čarodějnice a skříň (já osobně jsem jej viděla až na DVD). Myslím, že byste měli Letopisy zkouknout, protože je to moc krásně natočený film :o) a teď máme možnost zhlédnout další možná pěkně natočený film :o))
Zrovna jsem četla Kaspiana, když jsem se dozvěděla, že zfilmování toho, co trůní mezi mýma rozečtenýma knížkama, má světovou premiéru... takže je naprosto jasný, že razím do kina :o))
Pozn.: světová premiéra se odehrála v Praze - ó jaká to čest pro nás Čechy... :o)

Část filmu se natáčela v Čechách

V novém snímku sourozenci Pevensieovi zachraňují zemi, do které chtějí vrátit mluvící zvířátka, tančící stromy a další kouzla, a snaží se pomoci princi Kaspianovi usednout na jeho právoplatný trůn, který si ale usurpuje jeho strýc, krutý král Miraz. Sličného a odvážného mladíka si zahrál Ben Barnes, pro kterého je prý hraní v tomto filmu velká čest. "Ten příběh jsem jako malý miloval. Role Kaspiana si velmi vážím a je to pro mě velká čest," řekl Barnes, který se prý zaškatulkování do rolí princů nebojí, protože pracuje i na dalších filmových projektech.
Velká část druhého dílu Letopisů Narnie se natáčela v severních Čechách, v pražských ateliérech Barrandov a v oblasti Brd. České prostředí se ale ve třetím pokračování pohádkového příběhu s názvem Plavba Jitřního poutníka už neobjeví.
Pravčická brána (České Švýcarsko, ČR), které jste si mohli všimnout v prvním díle Letopisů:
Doufám, že do kina nepůjdu sama, a že vy taky dorazíte, až se Letopisy budou promítat někde poblíž vašeho ctěného domova :o)
jinak, já se už moc těším :o)

Na bowlingu... :o)

24. června 2008 v 22:15 | Ynka |  Deník & Aktuality
Dnes se konala oslava narozenin dvou mých kamarádek (15 a 16 let) a slavilo se na meziříčské bowlingové dráze, kam nás oslavenkyně pozvaly :o)) Kromě party (M+K)2 (já, Jingle a dvě již zmíněné oslavenkyně) byli přítomni ještě čtyři naši spolužáci a celé odpoledne takhle strávené bylo nesmírně fajn...

Spřátelený blog Halfirien

23. června 2008 v 21:21 | Ynka |  !!!Spřátelené!!!
Krásný a zajímavý blog zabývající se hlavně fantasy, poetičnem a pocity...
stačí jen kliknout tady :o)

Cate Blanchett (Galadriel)

22. června 2008 v 18:40 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Zní to komicky," žertuje Cate Blanchett, "ale jedním z důvodů, proč jsem chtěla hrát Galadriel, byly uši: vždycky jsem chtěla mít špičaté uši!"
Blanchett, herečka, která získala ceny Zlatý globus a Bafta a byla nominována na Oscara za svou roli anglické královny Alžběty I., byla v Trilogii Pán Prstenů obsazena do role krásné elfské královny Galadriel, jež dává členům Společenstva Prstenu dary a rady, když příjdou do jejího města ve zlatém lese Lothlórienu.
Galadriel - jejíž jméno v překladu znamená "Paní světla" - je postava mocná a moudrá. "Je jako živé stříbro," tvrdí Blanchett. "Má v sobě smutek vyplývající z poznání, že věk elfů ve Středozemi se chýlí ke konci, ale je v ní i něco nebezpečného, protože ona také nosí Prsten, a kdyby se zmocnila Jednoho Prstenu, má v sobě potenciál pro to, aby se stala silou stejně strašlivou jako Temný pán."
Rok po absolvování Australského národního institutu dramatického umění již Blanchett získávala uznání kritiků za svá vystoupení v hrách Davida Mameta a Caryl Churchillové. Celovečerní filmový debut si odbyla jako členka silného ženského obsazení v čele s Glenn Closeovou v Paradise Road (Cesta do ráje), filmu o skupině žen uvězněných Japonci na Sumatře za 2. světové války.
Její druhý film, Thank God He Met Lizzie (Zaplať pánbůh potkal Lizzie), jí získal cenu Kruhu australských filmových kritiků a cenu Afi za nejlepší vedlejší roli a po něm následoval Oscar andLucinda (Oskar a Lucinda), kde byla hvězdou spolu s Ralphem Fiennesem, a její slavné vystoupení v titulní úloze Elizabeth (Královna Alžběta).
Pak následovaly filmy jako adaptace Wildeova Ideálního manžela, Talentovaný pan Ripley, PushingTin (Bláznivá runway) a A Man Who Cried (Muž, který plakal). Naposled hrála hlavní roli ve filmu The Gift (Téměř dokonalý zločin), který režíroval Sam Raimi.
Pozvání zahrát si Galadriel přijala Blanchett dychtivě: "Tu knihu miluji, chtěla jsem pracovat sPeterem Jacksonem a zajímalo mě hrát v příběhu, v němž se vyskytují fantastické prvky, ale přitom je vyprávěn naprosto realisticky."
Po nafilmování svých výstupů v Pánu Prstenů hrála Blanchett hrdinku Charlotte Gray a po boku Bruce Willise a Billyho Boba Thorntona dokončila Bandits (Banditi), dále Heaven (Nebe), kde byl druhou hvězdou Gioranai Ribisi, a The Shipping News (Ostrovní zprávy) s Kevinem Spaceym.
Když uvažuje o filmové adaptaci Pána Prstenů, říká: "Ta kniha silně působí na lidi už skoropadesátlet a příležitost pracovat na těchto filmech považuji za výsadu; jako bychom předávali pochodeň svého obdivu ke knize budoucím generacím."

Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce

Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Fejeton o Paříži :o)

18. června 2008 v 12:16 | Ynka |  Literární dílka
Tak, jak se dalo očekávat, jsme se v sobotu z Paříže ve zdraví vrátili, a jak se dalo očekávat, všichni profesoři se nás ptali, jaké to tam bylo. A to by nebyla naše paní profesorka na češtinu, aby nám nezadala práci na toto téma... na téma "Město nad Seinou mýma očima"...
MĚSTO NAD SEINOU MÝMA OČIMA aneb samý Napoleon a Eiffelovka
Každý si řekne - Paříž, tam je Eiffelova věž, ne? Je už samozřejmostí, že první, co nás napadne při slově Paříž, je Eiffelovka. Je to typický znak Paříže, dnes by se dalo říci již reprezentativní. Každý, kdo jede do Paříže, se těší, až na vlastní oči uvidí tu slavnou věž, která se objevuje snad v každém francouzském filmu z okolí Paříže, tu slavnou věž, která nesmí chybět na žádném letáku z cestovních kanceláří, tu slavnou věž, která se objevuje na tolika obrazech, a když se k ní konečně dostane, řekne si: "Já stojím před Eiffelovkou, ó jaká to čest!" a věnuje jí polovinu paměti svého fotoaparátu.
Věci se ovšem mají tak, že Francouzi dobře ví, jaké zalíbení v Eiffelově věži turisté mají, a tohoto faktu horlivě využívají. Celá Paříž je totiž plná různých malých modelů Eiffelovky, obrazů, obrázků, pohlednic, klíčenek, skleněných dekorací, triček, a dokonce i kuchyňského nádobí s motivem Eiffelovky. Což má za následek, že většina turistů z Paříže odjíždí s pocitem, že tu známou masu železa vysokou několik set metrů nechtějí vidět alespoň půl roku.
Jelikož je Paříž historické město, všechny její památky a většina náměstí a parků se váže k její historii. A tudíž většina jejích památek, většina náměstí a parků má co do činění s Napoleonem nebo Ludvíkem XIV. Nebo ještě přesněji řečeno - všechny Vítězné sloupy a oblouky postavené na oslavy vítězství v bitvách, patří Napoleonovi, a všechny hrady, zámky, chrámy a zahrady patří Ludvíku XIV. Ať tak či tak, při procházení Paříží nabýváte dojmu, že Francouzům nebylo dáno zrovna velké množství vzorů z historie...

OZNÁMENÍ

10. června 2008 v 11:01 | Ynka |  Deník & Aktuality
Dnes (ano, dnes) ve dvě hodiny odpoledne odjíždíme se třídou na poznávací zájezd do Paříže a vracíme se až v sobotu večer. Což znamená, že tady celých pět dní nebudu a vy ode mě budete mít aspoň na chvilku pokoj :o)) Tak se všichni mějte krásně a slibuju, že přivezu nějaký fotky (pokud někde neztratím foťák), tak pa :o)

Within Temptation - Memories

8. června 2008 v 16:35 | Ynka |  Songy a soundtracky
Naprosto úžasná písnička od naší známé Within Temptation... zavání neuvěřitelným kouzlem mystiky a poetična...
Tip: video Arwen & Aragorn
Text:
In this world you tried
Not leaving me alone behind
There´s no other way
I´ll pray to the gods let him stay
The memories ease the pain inside,
Now I know why

All of my memories keep you near
In silent moments
Imagine you´d be here.
All of my memories keep you near,
Your silent whispers, silent tears

Made me promise I´d try
To find my way back in this life
I hope there is a way
To give me a sign you´re okay
Reminds me again it´s worth it all
So I can go home

All of my memories keep you near
In silent moments
Imagine you´d be here
All of my memories keep you near
Your silent whispers, silent tears

Together in all these memories
I see your smile
All of the memories I hold dear
Darling, you know I´ll love you
till the end of time

All of my memories keep you near
In silent moments,
Imagine you´d be here
All of my memories keep you near,
Your silent whispers, silent tears

All of my memories...

Konečně...

6. června 2008 v 18:39 | Ynka |  Deník & Aktuality
...náročný týden, kde jsem si nenašla sni chvilku času, je za mnou... konečně se můžu trochu flákat a zase trochu psát :o))
Díky Bohu...