Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Velikonoční svátky

20. března 2008 v 16:47 | Ynka |  Vše, co se nevešlo jinam
Vzhledem k tomu, že se poslední dobou setkávám s faktem, že čím dál víc lidí nezná pravý význam Velikonoc, který mimochodem s pomlázkou nemá nic společného, přišlo mi za vhodné, objasnit události Velikonoční doby, ve které se právě nacházíme...
Květná neděle
Vše začíná Květnou nedělí (byla to tato neděle, 16. 3.), po které následuje svatý týden. Květná neděle připomíná příjezd Ježíše Krista do Jerusaléma, kde ho všechny davy vítaly a na počest házeli pod nohy jeho osla, na kterém jel, mladé ratolesti (větvičky, ne svoje děti, prosím vás... :o) ). A jako symbol, který znázorňuje již zminěné ratolesti, si do kostela každý přinese "kočičky" (opět větvičky, ne kočky, nebo snad krásné ženy :o) ), které se při mši světí.
Zelený čtvrtek
Zelený čtvrtek je dnes, je to den, kdy si připomínáme poslední Večeři Páně a jeho zatčení v Getsemanských zahradách, díky jeho zrádci - Jidášovi. Večer se slouží mše svatá, kostel je vyzvoben květinami (ne, že by jindy nebyl, ale těď je mimořádně vyzdobený), aby připomínal zahrady v Getsemanech. Taktéž při mši "odletí zvony do Říma". Znamená to, že od té doby se nesmí nikde a ničím zvonit (nemyslí se jenom zvony, ale třeba i zvonkohra v okně, apod.). Ráno v sedm hodin, v poledne a večer v sedm hodin, místo kostelních zvonů chodí bandy kluků s takzvanými řehtačkami po ulicích, aby nahradili úkol zvonů. Společně se zvony odletí také kostelní varhany, tudíž se mše konají bez doprovodu.
Velký pátek
Na Velký pátek se vzpomíná na ukřižování Ježíše Krista. Celý den je přísný půst. Pracující lidé, důchodci, nemocní a malé děti se smí 1x za den dosyta najíst. Nesmí se jíst maso. Večerní mše se koná v kostele, který je zbaven zbytečných ozdob a květin a všechny kříže jsou zahaleny černým plátnem.
Bílá sobota
Jak už název napovídá, je to den, kdy ležel Ježíš Krisus v hrobce omotaný bílým plátnem. Tento den už je volnější, není půst (ale od masa pořád ještě jo). Nicméně je dobré, aby se i tento den, jako předchozí dva, využil k rozjímání, a každý se může zřeknout zábavy, a to v jakékoli podobě. Záleží jen na vůli každého z nás.
V noci ze soboty na neděli, se koná mše svatá. Slaví se při ní Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je to nejslavnější mše za celý rok, neboť Velikonoce jsou z křesťanského hlediska NEJDŮLEŽITĚJŠÍMI svátky v roce, a tato mše se musí sloužit v časovém rozmezí od západu slunce do východu slunce (v naší farnosti se většinou začíná ve 23:00). Mše trvá skoro tři hodiny. Během ní se také vrátí zvony a varhany, kostel je opět vyzdoben a z křížů sejmuta plátna. Tuto mši doprovází mnoho rituálů něco symbolizujících a mše je opravdu krásná.
Velikonoční neděle (Boží Hod Velikonoční)
Je to nejslavnější den, slaví se Zmrtvýchvstání (no, Zmrtvýchvstání se slaví už od sobotonedělní mše, ale Velikonoční neděle je den, kterému toto oslavování patří). Pro ty, kteří nešli na noční slavnostní mši se koná slavnostní mše dopoledne (ale už není tak slavnostní a tak krásná, jako ta v noci). Zmtvýchvstáním končí doba Půstu (ta trvá od Popeleční středy do Zmrvýchvstání, tedy 40 dní) a nastává radost a sláva. :o)
Tzv. Červené pondělí
No, jak už jsem řekla, Velikonoce nemají s pomlázkou vůbec nic společného a Červené pondělí se již k Velikonočním svátkům nepojí.
Z čehož všeho vyplývá, že všichni, co se o Velikonočních svátcích válí doma, by se doma neváleli, nebýt křesťanského slavení :o)!!! (a tak je to i s Vánocemi, a tradice dávání dárků vznikla jen díky tomu, že je to symbol darů od Tří králů, ale o tom si pohovoříme až o Vánocích :o)) )
 


Komentáře

1 Jingle Jingle | E-mail | 23. března 2008 v 12:55 | Reagovat

To je ale krásné objasnění Velikonočních svátků....!!  =o)

2 Ynka Ynka | 24. března 2008 v 11:37 | Reagovat

no jo, někdo to udělat musí... :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama