Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Březen 2008

Vangelis - Conquest of Paradise

30. března 2008 v 16:47 | Ynka |  Songy a soundtracky
Známá a úžasná melodie od Vangelise, která se stala themem filmu Dobytí ráje (Conquest of Paradise)...
Text:
Mm mm mm, mm mm mm mm mm,
Mm mm mm, mm mm mm,

Mm mm mm mm, mm mm mm mm mm,
Mm mm mm, mm mm mm mm

In noreni per ipe,
In noreni cora;
Tira mine per ito,
Ne domina.

In noreni per ipe,
In noreni cora;
Tira mine per ito,
Ne domina.

In noreni per ipe,
In noreni cora;
Tira mine per ito,
Ne domina.

In romine tirmeno,
Ne romine to fa,
Imaginas per meno per imentira

Mm mm mm, mm mm mm mm mm
Mm mm mm, mm mm mmmmm
Mm mm mm mm, mm mm mm mm mm
Mm mm mm, mm mm mmmmm
Mm mm mm, mm mm mmmmm

LOTR - Music Video

28. března 2008 v 19:57 | Ynka |  Trailery a videa
Úžasné video, co se posloupnosti jednotlivých scén a celkového provedení týče, a k tomu všemu ještě krásná písnička Life is a Road...

Papoušek star :o)

25. března 2008 v 18:48 | Ynka |  Funny
Bezva video, které dokazuje, že nejen lidé mají smysl pro rytmus... :o)
klikněte zde

Velikonoční zajíčci...

24. března 2008 v 11:43 | Ynka |  Funny
:o)

Velikonoční svátky

20. března 2008 v 16:47 | Ynka |  Vše, co se nevešlo jinam
Vzhledem k tomu, že se poslední dobou setkávám s faktem, že čím dál víc lidí nezná pravý význam Velikonoc, který mimochodem s pomlázkou nemá nic společného, přišlo mi za vhodné, objasnit události Velikonoční doby, ve které se právě nacházíme...
Květná neděle
Vše začíná Květnou nedělí (byla to tato neděle, 16. 3.), po které následuje svatý týden. Květná neděle připomíná příjezd Ježíše Krista do Jerusaléma, kde ho všechny davy vítaly a na počest házeli pod nohy jeho osla, na kterém jel, mladé ratolesti (větvičky, ne svoje děti, prosím vás... :o) ). A jako symbol, který znázorňuje již zminěné ratolesti, si do kostela každý přinese "kočičky" (opět větvičky, ne kočky, nebo snad krásné ženy :o) ), které se při mši světí.
Zelený čtvrtek
Zelený čtvrtek je dnes, je to den, kdy si připomínáme poslední Večeři Páně a jeho zatčení v Getsemanských zahradách, díky jeho zrádci - Jidášovi. Večer se slouží mše svatá, kostel je vyzvoben květinami (ne, že by jindy nebyl, ale těď je mimořádně vyzdobený), aby připomínal zahrady v Getsemanech. Taktéž při mši "odletí zvony do Říma". Znamená to, že od té doby se nesmí nikde a ničím zvonit (nemyslí se jenom zvony, ale třeba i zvonkohra v okně, apod.). Ráno v sedm hodin, v poledne a večer v sedm hodin, místo kostelních zvonů chodí bandy kluků s takzvanými řehtačkami po ulicích, aby nahradili úkol zvonů. Společně se zvony odletí také kostelní varhany, tudíž se mše konají bez doprovodu.
Velký pátek
Na Velký pátek se vzpomíná na ukřižování Ježíše Krista. Celý den je přísný půst. Pracující lidé, důchodci, nemocní a malé děti se smí 1x za den dosyta najíst. Nesmí se jíst maso. Večerní mše se koná v kostele, který je zbaven zbytečných ozdob a květin a všechny kříže jsou zahaleny černým plátnem.
Bílá sobota
Jak už název napovídá, je to den, kdy ležel Ježíš Krisus v hrobce omotaný bílým plátnem. Tento den už je volnější, není půst (ale od masa pořád ještě jo). Nicméně je dobré, aby se i tento den, jako předchozí dva, využil k rozjímání, a každý se může zřeknout zábavy, a to v jakékoli podobě. Záleží jen na vůli každého z nás.
V noci ze soboty na neděli, se koná mše svatá. Slaví se při ní Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je to nejslavnější mše za celý rok, neboť Velikonoce jsou z křesťanského hlediska NEJDŮLEŽITĚJŠÍMI svátky v roce, a tato mše se musí sloužit v časovém rozmezí od západu slunce do východu slunce (v naší farnosti se většinou začíná ve 23:00). Mše trvá skoro tři hodiny. Během ní se také vrátí zvony a varhany, kostel je opět vyzdoben a z křížů sejmuta plátna. Tuto mši doprovází mnoho rituálů něco symbolizujících a mše je opravdu krásná.
Velikonoční neděle (Boží Hod Velikonoční)
Je to nejslavnější den, slaví se Zmrtvýchvstání (no, Zmrtvýchvstání se slaví už od sobotonedělní mše, ale Velikonoční neděle je den, kterému toto oslavování patří). Pro ty, kteří nešli na noční slavnostní mši se koná slavnostní mše dopoledne (ale už není tak slavnostní a tak krásná, jako ta v noci). Zmtvýchvstáním končí doba Půstu (ta trvá od Popeleční středy do Zmrvýchvstání, tedy 40 dní) a nastává radost a sláva. :o)
Tzv. Červené pondělí
No, jak už jsem řekla, Velikonoce nemají s pomlázkou vůbec nic společného a Červené pondělí se již k Velikonočním svátkům nepojí.
Z čehož všeho vyplývá, že všichni, co se o Velikonočních svátcích válí doma, by se doma neváleli, nebýt křesťanského slavení :o)!!! (a tak je to i s Vánocemi, a tradice dávání dárků vznikla jen díky tomu, že je to symbol darů od Tří králů, ale o tom si pohovoříme až o Vánocích :o)) )

Jesus Christ Superstar

18. března 2008 v 19:11 | Ynka |  Deník & Aktuality
Už se těším, až zítra večer pojedeme se třídou do Brna na muzikál Jesus Christ Superstar... navíc je to v divadle, kam často jezdíme, a muzikály tam mají vždycky úúžasný... :o)

Diplomy pro účastníky stupidní bleskovky :o)

15. března 2008 v 18:15 | Ynka |  Soutěže a Quettalin
Děkuju všem, kteří se zúčastnili první historické stupidní bleskovky ( :o) ) a všem gratuluju k výhrám!!!
Pro Katku Hromádkovou:
Pro Berdu:
Pro Eowyn:
Pro Arwen:
Pro Jingle:
Pro Monishku:
Pro Peťu:
Pro Isildilwen:
Pro Ettelwen:

Stupidní bleskovka :o)

10. března 2008 v 17:13 | Ynka |  Soutěže a Quettalin
Stupidní bleskovka - nový termín, který jste nejspíš v historii internetu ještě nezaznamenali (nebo aspoň já ne). Je to totiž bleskovka s otázkami pro debily (tím samozřejmě nemyslím, že jste debilové), na které rozhodně nebudete znát odpovědi... :o) Tak hurá do soutěžení! První stupidní bleskovka v historii se týká Pána Prstenů!!!
1) Jistý hobit jménem Frodo Pytlík nesl Prsten Moci do Mordoru, aby jej zničil v Hoře Osudu. Jak se jmenoval tento hobit?
2) Kolik dílů má trilogie Pán Prstenů? Pozn.: trilogie = třídílný film
3) Jak se tyto díly jmenují? (Vzhledem k těžkosti otázky je tu nápověda: Společenstvo Prstenu, Dvě Věže, Návrat Krále)
4) Jak se jmenuje druhý díl trilogie Pán Prstenů, který má svůj název po dvou Věžích?
5) Kolik členů má devítičlenné Společenstvo Prstenu?
6) Kolik bylo 22. září Bilbovi Pytlíkovi let, když slavil svoje 111.té narozeniny?
7) A nejtěžší otázka - co chcete na diplom? :o)

Bez hudby

10. března 2008 v 16:31 | Ynka |  Vše, co se nevešlo jinam
S hudbou se naučíte daleko méně. To je nejnovější vědecký poznatek, který popírá dřívější tvrzení, že hudba pomáhá soustředění. Psychologové z Atlantické univerzity ve Fort Lauderdale na Floridě sledovali skupinu pětačtyřiceti studentů. Ti, kteří při psaní esejí poslouchali hudbu, měli horší výsledky a psali zhruba o šedesát slov za hodinu méně než studenti, kteří pracovali v klidu. Vědci došli k závěru, že instrumentální hudba ruší při práci stejně jako písničky. Chcete-li se tedy na práci soustředit a naučit se všechno co nejrychleji, nenechte se rušit hudbou.
Zdroj: časopis 100 + 1 (4/2008)

Zrzky

10. března 2008 v 16:22 | Ynka |  Vše, co se nevešlo jinam
Rusé vlasy mají od přírody jen asi dvě procenta světové populace. Zrzavá barva vlasů se vyskytovala už v pravěku. Dnes ji najdeme převážně u osob v mírném klimatickém pásmu. Zbarvení kůže a vlasů je určeno souhrou několika genů. U zrzavých osob se vytvořila kombinace, při níž tělo produkuje méně barviva, je citlivější na sluneční záření, ale současně ho dokáže lépe využívat pro tvorbu vitaminu D. Takové předpoklady lze nejlépe využít v mírnějších klimatických podmínkách. Nejsou ovšem rozhodující evoluční výhodou, proto se usadily jen u menší části populace. Předpokládá se, že spolu s rostoucí migrací obyvatel bude ubývat i lidí se zrzavými vlasy. Podle některých odhadů by mohli zcela vymizet již za několik desítek let.
Genetické analýzy prokázaly existenci genů ryšavosti již u našich neandertálských předků. Nevíme, jak tehdejší lidé své příbuzné se zrzavými vlasy a vousy vnímali. Dá se ale předpokládat, že vzhledová odlišnost přinášela lidem s touto barvou vlasů odlišné postavení, nelze však s jistotou říci, zda v kladném, nebo záporném smyslu.
Zdroj: časopis 100 + 1 (4/2008)