Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Ian McKellen (Gandalf)

6. ledna 2007 v 15:11 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Gandalf není prostě jen něco, co Tolkien stvořil, je to Čaroděj s velkým Č, prototyp všech čarodějů. Vypadá tak, jak má podle nás čaroděj vypadat."
V šedém rouchu, se šedivými vousy a falešným nosem rozjíma sir Ian McKellen o povaze Gandalfa a jeho příbuznosti s rozmanitými literárními postavami kouzelníků: "Tolkien si pohrával s různými typy postav: čarodějem z pohádek, Merlinem z artušovských pověstí, možná i s Prosperem ze Shakespearovy Bouře."
V elfštině je Gandalf znám jako Mithrandir ("Šedý poutník") a je jedním z hlavních čarodějů neboli Istari ve Středozemi. Je přítelem Bilba Pytlíka a jeho synovce Froda, něco ví o temné historii a strašlivé sudbě spjaté s Jedním Prstenem a čeká ho klíčová role v zápase proti Pánu Prstenů.
Když McKellen přijal roli Gandalfa, dostával mnoho podnětů, jak by měl postavu hrát: "Od dospívajících i od čtenářů starých jako čarodějové přicházely rady, požadavky, výstrahy - a všechny spojovala naděje, že filmový Gandalf bude odpovídat jejich vlastní osobní představě."
Herec se na to, zda splní očekávání obdivovatelů knihy, dívá střízlivě: "Nemohu být Gandalfem podle představ každého jednotlivce. Musím být Gandalfem, který patří do tohoto jedinečného filmu a vychází ze mne, ze scénáře a z mé reakce na něj. Jestliže ten Gandalf bude odpovídat Gandalfovi, jak si ho představují jiní, budu velmi rád."
McKellen vystudoval Cambridgeskou univerzitu a pak bez jakékoli formální přípravy debutoval v inscenaci Člověka pro každé počasí. To byl počátek významné divadelní dráhy, během níž odvedl nezapomenutelné výkony v mnoha shakespearových rolích a také byl hvězdou v silných soudobých dramatech jako Bert a Amadeus. Prvnífilmovou roli protihráče Gregoryho Pecka dostal v nedokončeném příběhu z roku 1966, The Bells of Hell go Ting-a-ling-a-ling.
Potom si zahrál romanopisce D. H. Lawrence ve filmu Priest of Love (Kněz lásky), cara Mikuláše II. v Rasputinovi (za kterého dostal Zlatý globus) a filmaře Jemese Whalea (režiséra Frankensteina) ve filmu Gods and Monsters (Bohové a zrůdy).
K jiným McKellenovým filmům patří Apt Pupil (Nadaný žák), Restoration (Čas smyslnosti), Six Degrees of Separation (Šest stupňů odloučení), Plenty (Víc než dost) a X-Man, a také spoluautorství, podíl na režii a hlavní role v cenou poctěné inscenaci Richarda III. v moderních kostýmech.
V půl páté ráno na židli v maskérně dumá sir Ian McKellen nad nevyhnutelností vousů, paruk - a falešných nosů. "To víte," směje se, "musím vypadat tak, jak si lidé představujíá čaroděje, a jestli to znamená, že mi musejí zvětšit nos, tak budiž!" Odmlčí se a pak s lišáckým pohledem dodá: "Stejně si myslím, že Gandalf opravdu nosí falešný nos - a paruku - a že na druhé straně hvozdu vypadá docela jinak!"
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie
 


Komentáře

1 miki miki | 6. ledna 2007 v 15:22 | Reagovat

Tieš si to myslím je to pecka čarodejník

2 Kíša Kíša | 12. ledna 2007 v 16:17 | Reagovat

jjjjjjj,je super=)

3 Berda Berda | E-mail | 18. ledna 2007 v 15:50 | Reagovat

Je norm, ale nemusel by být pořád tak nabroušenej...

4 Aktenka Aktenka | 26. dubna 2011 v 18:06 | Reagovat

Super Desing a krásně popsané.. :D Tak profesionálně.. Prostě povedené ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama