Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Sean Astin (Sam)

26. prosince 2006 v 15:32 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Je zahradník: to je první, co musím mít na paměti," říká Sean Astin o Samu Křepelkovi, postavě, kterou hraje v Trilogii Pán Prstenů. "Když jsem knihu četl, snažil jsem se Samově osobnosti porozumět. Je zahradník, je věrný, je poctivý a někdy má strach. To jsou ty nejzákladnější věci o Samovi, které jsem se snažil ztělesnit, když jsem ho hrál."
Astinovi rodiče jsou režisér John Astin a herečka Patty Dukeová, s níž roku 1981 debutoval v televizi. Jako mladý herec také nevyhnutelně hrál řadu synů, mimo jiné syna Michaela Douglase a Kathleen Turnerové v The War of the Roses (Válce Roseových) Dannyho deVita a Izzyho, syna Sama Sheparda a Susan Sarandonové v Safe Passage (Nejlepší máma/Ostrov bezpečí).
Po první filmové roli Mikeyho a dobrodružném filmu o dospívajících The Goonies (Rošťáci/Buráci) předvedl Astin značný dramatický talent v řadě filmů od bláznivých komediích (Like Father, Like Son - Jaký otec, takový syn s Dudleym Moorem) po drsná dramata jako Where the Day Takes You (Kam tě zavede den). Hrál ve více než třiceti filmech, například: Staying Together (Zůstat spolu), Encino Man (Pračlověk z Encina), Memphis Belle (Memphiská kráska), Courage Under Fire (Odvaha pod palbou), Bulworth (Skandál!) a titulní roli ve filmu Rudy (Bourák). Na filmovém festivalu ve Fort Lauderdale získal cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Low Life (Nuzný život).
Vedle hraní se Astin pustil i do režírování. Začal dvěma krátkými filmy: On My Honor o Američanovi a vietnamském vojákovi a Kangaroo Court, velkoměstské drama s Gregorym Hinesem a Michaelem O´Keefem v hlavních rolích. Tento film dosáhl značného uznání kritiky a byl nominován na Cenu akademie.
Trilogie Pán Prstenů poskytla Astinovi příležitost přijmout roli zcela nepodobnou všem, jaké hrál dosud: "Jsou to postavy, které čelí nadživotním překážkám: nevinní malí človíčci s velkýma nohama, kteří jsou v tom až po krk. Myslím ovšem, že hobiti se za malé nepokládají, dokud se neoctnou před něčím, co je odrazuje a zastrašuje. Snažil jsem se tedy přistupovat k té postavě jako k opravdové a lidské."
Sam se vydává napouť jako Frodův sluha. Pochází z nižší společenské třídy a není tak vzdělaný jako jeho pán. Jak se ale dobrodružství odvíjí, jejich vztah se prohlubuje v lásku a vzájemnou závislost. "Nic pro mě není tak obdivuhodné jako vášnivý láskyplný svazek mezi dvěma lidskými bytostmi. Sam Froda miluje a chce ho chránit a Frodo má nesmírně ochranitelný vztah k Samovi. Tak ti dva, spojení jeden s druhým, putují spolu. Nemusejí si vysvětlovat, čím jsou jeden pro druhého. Nemusejí o tom mluvit: prostě jsou takoví."
Sean Astin svůj přístup k úloze Sama shrnuje takto: "Zkrátka jsem chtěl, aby veškerá dobrota, která ve mě je, vyšla na povrch a usídlila se v roli Sama, protože to je on: vtělená dobrota, věrnost, slušnost; to je, myslím, jeho úloha v knihách."
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama