Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

John Rhys-Davies (Gimli)

29. prosince 2006 v 17:00 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Víte, proč jsem se do toho zapletl?" ptá se John Rhys-Davies. "Ve skutečnosti jsem chtěl hrát postavu Denethora. Je to Boromirův otec a objevuje se až v Návratu Krále. Myslel jsem si: zajedu si na pár týdnů na Nový Zéland, zahraju si jeden dva báječné výstupy a pojedu domů s vědomím, že jsem hrál v jednom z největších filmů všech dob. Tak jsem si to představoval!"
Jako několik jiných členů obsazení trilogie Pán Prstenů však John Rhys-Davies nedostal roli, o kterou se ucházel nejdříve: "Byl jsem naprosto otřesen, když za mnou přišli znova a požádali mě, abych hrál Gimliho!"
Přijmout roli Gimliho se ukázalo náročné, mimo jiné i proto, že trávil mnoho hodin v maskérně, aby každý den proměnili jeho tvář v rysy trpaslíka. Přestože musel nosit silnou vrstvu protetického líčidla (na které se u něj vivinula alergie), rychle si uvědomil důležitost postavy mezi členy Společenstva Prstenu a v dramatické struktuře ságy.
"Trpaslík má v sobě zuřivou energii, kterou film potřebuje," vysvětluje John Rhys-Davies. "Filmu často musejí dodat energii a dynamičnost právě tyhle menší postavy, aby si hrdinové mohli dát s reakcemi na čas, rozjímat a zamýšlet se."
Tomu velšský herec dobře rozumí, protože už sehrál několik takových filmových rolí, zejména svá nezapomenutelná vystoupení v roli nezbedného pomocníka Harrisona Forda, Sallaha, ve filmu Ztracená archa a Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a poslední křížová výprava).
Rhys-Davies na londýnské Královské akademii dramatického umění a vedle svých významných rolí v divadle - Othella, Macbetha a Falstaffa - hrál hlavní role v mnoha filmech, například Viktor/Viktorie, The Living Daylights (Dech života), King Solomon´s mines (Doly krále Šalamouna) a v novém zpracování The Lost World (Ztracený svět) od Conana Doylea z roku 1992, kde hrál profesora Challengera.
Ke spoustě jeho televizních rolí patří Vasco Rodrigues v Clavellově Šógunovi, agent Malone v britském seriálu The Untouchables (Nedotknutelní) a Joe Gargery v Dickensových Nadějných vyhlídkách. Rhys-Davies byl také hvězdou televizního miniseriálu War and Rememberance (Válka a paměť) a hostoval v To je vražda, napsala a Star Trek: Voyager, v němž hrál dvakrát Leonarda da Vinciho.
Když uvažuje o tolkienově příběhu a rozhodnutí filmovat jej na Novém Zélandu s režisérem Peterem Jacksonem, říká: "V pochmurném soumraku, temnotě a zlu, které obkličuje svět a chystá se jej rozvrátit, ještě existují poctiví muži, dosud existuje humor, čest a statečnost a soucit. A nemohli jsme si vybrat lepšího režiséra ani lepší zemi, v níž by se ono drama odehrálo."
A pokud jde o trpaslíka, John Rhys-Davies se zasmál: "Gimli je zákrsek, takže to bylo náramně zajímavé: ještě nikdy jsem nehrál roli, ve které bych se celou dobu musel dívat nahoru!"
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie
 


Komentáře

1 Kíša Kíša | 31. prosince 2006 v 13:03 | Reagovat

ten je taky fajn=)

2 miki miki | 6. ledna 2007 v 15:25 | Reagovat

je super najviac ten jeho skok v dvojke

3 Berda Berda | E-mail | 18. ledna 2007 v 15:51 | Reagovat

Gimli je roztomilej, Gimli je skvělěj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama