Poutníče, kdos vstoupil ke mně, 
buď vítán vřele ze srdce,
leč neznám Tvoji milou tvář.
Co zde jest, napsáno Tobě,
věz: úsměv zjasní mé líce,
když zanecháš tu komentář! :D

Prosinec 2006

John Rhys-Davies (Gimli)

29. prosince 2006 v 17:00 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Víte, proč jsem se do toho zapletl?" ptá se John Rhys-Davies. "Ve skutečnosti jsem chtěl hrát postavu Denethora. Je to Boromirův otec a objevuje se až v Návratu Krále. Myslel jsem si: zajedu si na pár týdnů na Nový Zéland, zahraju si jeden dva báječné výstupy a pojedu domů s vědomím, že jsem hrál v jednom z největších filmů všech dob. Tak jsem si to představoval!"
Jako několik jiných členů obsazení trilogie Pán Prstenů však John Rhys-Davies nedostal roli, o kterou se ucházel nejdříve: "Byl jsem naprosto otřesen, když za mnou přišli znova a požádali mě, abych hrál Gimliho!"
Přijmout roli Gimliho se ukázalo náročné, mimo jiné i proto, že trávil mnoho hodin v maskérně, aby každý den proměnili jeho tvář v rysy trpaslíka. Přestože musel nosit silnou vrstvu protetického líčidla (na které se u něj vivinula alergie), rychle si uvědomil důležitost postavy mezi členy Společenstva Prstenu a v dramatické struktuře ságy.
"Trpaslík má v sobě zuřivou energii, kterou film potřebuje," vysvětluje John Rhys-Davies. "Filmu často musejí dodat energii a dynamičnost právě tyhle menší postavy, aby si hrdinové mohli dát s reakcemi na čas, rozjímat a zamýšlet se."
Tomu velšský herec dobře rozumí, protože už sehrál několik takových filmových rolí, zejména svá nezapomenutelná vystoupení v roli nezbedného pomocníka Harrisona Forda, Sallaha, ve filmu Ztracená archa a Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a poslední křížová výprava).
Rhys-Davies na londýnské Královské akademii dramatického umění a vedle svých významných rolí v divadle - Othella, Macbetha a Falstaffa - hrál hlavní role v mnoha filmech, například Viktor/Viktorie, The Living Daylights (Dech života), King Solomon´s mines (Doly krále Šalamouna) a v novém zpracování The Lost World (Ztracený svět) od Conana Doylea z roku 1992, kde hrál profesora Challengera.
Ke spoustě jeho televizních rolí patří Vasco Rodrigues v Clavellově Šógunovi, agent Malone v britském seriálu The Untouchables (Nedotknutelní) a Joe Gargery v Dickensových Nadějných vyhlídkách. Rhys-Davies byl také hvězdou televizního miniseriálu War and Rememberance (Válka a paměť) a hostoval v To je vražda, napsala a Star Trek: Voyager, v němž hrál dvakrát Leonarda da Vinciho.
Když uvažuje o tolkienově příběhu a rozhodnutí filmovat jej na Novém Zélandu s režisérem Peterem Jacksonem, říká: "V pochmurném soumraku, temnotě a zlu, které obkličuje svět a chystá se jej rozvrátit, ještě existují poctiví muži, dosud existuje humor, čest a statečnost a soucit. A nemohli jsme si vybrat lepšího režiséra ani lepší zemi, v níž by se ono drama odehrálo."
A pokud jde o trpaslíka, John Rhys-Davies se zasmál: "Gimli je zákrsek, takže to bylo náramně zajímavé: ještě nikdy jsem nehrál roli, ve které bych se celou dobu musel dívat nahoru!"
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Orlando Bloom (Legolas)

28. prosince 2006 v 16:39 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Když si představím Legolase," říká Orlando Bloom, "představím si kočku. Víte, jak umí kočka vyskočit na stůl a naráz zůstat stát, bez jediného pohybu vpřed, naprosto nehybně a přitom pozorně? Kočky nikdy nevypadají strnule ani těžkopádně, jsou elegantní a vyvážené, ale stále ve střehu. Takový je Legolas."
Bloom se rozhodl, že chce být hercem, ještě jako školák: "Měli jsme ve třídě holku, do které byli všichni kluci zamilovaní. V polední přestávce jsme se na školním hřišti předháněli, kdo jí bude pro ten den dělat společníka. Vždycky jsem se rád díval v televizi na Supermana a snil jsem, jak bych jen tak přiletěl, chytil tu holku a zase ufrnkl." Zasmál se a dodal: "Přitom jsem si samozřejmě uvědomoval, že postava jako je Superman je prostě herec hrající roli, a někdy tou dobou jsem si pomyslel: tohle by byla práce pro mě."
V šestnácti prožil dvě sezony v Národním divadle mladých, a když začal studovat na Guildhallské hudební a dramatické konzervatoři v Londýně - kde vystupoval v inscenacích jako Peer Gynt, Večer tříkrálový, Racek a Antigona -, měl už za sebou filmový debut ve Wildeovi jako jeden z dělnických chlapců, kteří upoutali pozornost proslulého dramatika Oscara Wildea. Potom vystupoval v televizním seriálu Midsomer Murders (Vraždy v Midsomeru).
Když se ještě jako student konzervatoře zúčastnil konkursu na Pána Prstenů, původně se připravoval na roli Boromirova bratra Faramira, který se objevuje ve Dvou Věžích. Protože se konkursu účastnilo mnoho mladých herců a Bloom měl hodně práce ve škole, příliš se nezabýval tím, jak dopadne. "Asi to bylo štěstí, protože jinak by mě to pomyšlení asi udolalo."
Po šestiměsíčním čekání se Bloom doslechl, že do role Faramira vybrán nebyl, ale požádali ho, aby dělal konkurs na Legolase. "Pomyslel jsem si: Samozřejmě! Hurá do toho! Naučil jsem se tedy výstup, nahrál jej na video a zakrátko přišel neuvěřitelný telefonát, že mi tu roli nabízejí. Bylo to jako výhra v loterii. Jako když se vám splní všechny sny. Bylo to úžasné!"
Když měl zajištěnou roli Legolase, stal se velmi rychle odborníkem na elfy: "Jsou prvorození, nejstarší a nejmoudřejší z národů Středozemě. Nestárnou a jsou nesmrtelní. Neznají nemoci ani nákazy. Mohou být zabiti v bitvě nebo zemřít na zlomené srdce, ale jinak asi ne. Tolkienovi elfové se nijak nepodobají tradiční představě skřítků a víl. Mají velkou tělesnou i duševní sílu a jsou to mocní plnokrevní tvorové."
"Pokud jde o Legolase," dodává Orlando Bloom, "zná svět. Je v mnoha ohledech nesmírně zkušený. A taky by měl být - vždyť je mu koneckonců 2931 let!"
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Billy Boyd (Pipin)

27. prosince 2006 v 19:55 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Pipin je individualista, má v sobě spoustu spontánnosti. Dívá se také na život z trochu jiné strany než většina lidí." Stejný je i skotský herec Billy Boyd obsazený do role Peregrina Brala, kterému všichni vlídně říkají Pipin.
Je blízkým přítelem Smíška a svého bratránka Froda Pytlíka, pomáhá Tomu, kdo nese Prsten, na útěku z Kraje, a potom je zvolen mezi členy Společenstva Prstenu.
"Ačkoli Pipin nikdy neopustil Kraj, je Bral," zdůrazňuje Billy Boyd, "pochází z rodiny, která je známa jistými dobrodružnými sklony a tím, že se umí utrhnout ze řetězu a tropit věci, jaké by ostatní hobiti nepokládali za zcela hobitovské. Ještě navíc má Pipin ve zvyku dělat nepravé věci v nepravý čas. Abychom však byli spravedliví, jak se příbeh odvíjí, vidíme Pipina procházet nejrůznějšími zkušenostmi a postupně dozrávat."
Billy Boyd se narodil v Glasgow a je nejen herec, ale i hudebník: hraje na basu, na bubny a na kytaru a zpívá baryton i tenor. Hereckou dráhu zahájil v divadle a je pokládán za jednoho z nejnadanějších skotských herců. První televizní roli hrál v populárním skotském televizním seriálu Inspektor Taggart.
Ve filmu se poprvé objevil v úloze lichváře ve filmu Jasona Conneryho Urban Ghost Story a pak byl obsazen v trilogii Pán Prstenů.
"Peter Jackson se mi na první pohled zalíbil," vzpomíná. "Byl ohromně uvolněný. Byli jsme ve studiu herecké agentury a Peter si tam seděl na pohovce s Fran Walshovou oblečený, jak je jeho zvykem, v šortkách a bez bot. Oba se ke mně chovali tak bezprostředně, že jsem se vedle nich snadno uvolnil a dovedl jsem jim otevřeně vysvětlit, co bych rád vnesl do role Pipina."
Jeden z námětů, které s mladým hercem při konkursu probírali byl blízký vztah mezi Pipinem a Smíškem. "Vlastně se vůbec nedá mluvit o Pipinovi a nezmínit se přitom o Smíškovi," dodává Billy Boyd. "Celý jeho život se točí okolo jeho přátel, a zejména kolem Smíška. Jsou to nejbližší přátelé, takže si vlastně nedovedete představit, že by dělali něco jeden bez druhého."
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Sean Astin (Sam)

26. prosince 2006 v 15:32 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Je zahradník: to je první, co musím mít na paměti," říká Sean Astin o Samu Křepelkovi, postavě, kterou hraje v Trilogii Pán Prstenů. "Když jsem knihu četl, snažil jsem se Samově osobnosti porozumět. Je zahradník, je věrný, je poctivý a někdy má strach. To jsou ty nejzákladnější věci o Samovi, které jsem se snažil ztělesnit, když jsem ho hrál."
Astinovi rodiče jsou režisér John Astin a herečka Patty Dukeová, s níž roku 1981 debutoval v televizi. Jako mladý herec také nevyhnutelně hrál řadu synů, mimo jiné syna Michaela Douglase a Kathleen Turnerové v The War of the Roses (Válce Roseových) Dannyho deVita a Izzyho, syna Sama Sheparda a Susan Sarandonové v Safe Passage (Nejlepší máma/Ostrov bezpečí).
Po první filmové roli Mikeyho a dobrodružném filmu o dospívajících The Goonies (Rošťáci/Buráci) předvedl Astin značný dramatický talent v řadě filmů od bláznivých komediích (Like Father, Like Son - Jaký otec, takový syn s Dudleym Moorem) po drsná dramata jako Where the Day Takes You (Kam tě zavede den). Hrál ve více než třiceti filmech, například: Staying Together (Zůstat spolu), Encino Man (Pračlověk z Encina), Memphis Belle (Memphiská kráska), Courage Under Fire (Odvaha pod palbou), Bulworth (Skandál!) a titulní roli ve filmu Rudy (Bourák). Na filmovém festivalu ve Fort Lauderdale získal cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Low Life (Nuzný život).
Vedle hraní se Astin pustil i do režírování. Začal dvěma krátkými filmy: On My Honor o Američanovi a vietnamském vojákovi a Kangaroo Court, velkoměstské drama s Gregorym Hinesem a Michaelem O´Keefem v hlavních rolích. Tento film dosáhl značného uznání kritiky a byl nominován na Cenu akademie.
Trilogie Pán Prstenů poskytla Astinovi příležitost přijmout roli zcela nepodobnou všem, jaké hrál dosud: "Jsou to postavy, které čelí nadživotním překážkám: nevinní malí človíčci s velkýma nohama, kteří jsou v tom až po krk. Myslím ovšem, že hobiti se za malé nepokládají, dokud se neoctnou před něčím, co je odrazuje a zastrašuje. Snažil jsem se tedy přistupovat k té postavě jako k opravdové a lidské."
Sam se vydává napouť jako Frodův sluha. Pochází z nižší společenské třídy a není tak vzdělaný jako jeho pán. Jak se ale dobrodružství odvíjí, jejich vztah se prohlubuje v lásku a vzájemnou závislost. "Nic pro mě není tak obdivuhodné jako vášnivý láskyplný svazek mezi dvěma lidskými bytostmi. Sam Froda miluje a chce ho chránit a Frodo má nesmírně ochranitelný vztah k Samovi. Tak ti dva, spojení jeden s druhým, putují spolu. Nemusejí si vysvětlovat, čím jsou jeden pro druhého. Nemusejí o tom mluvit: prostě jsou takoví."
Sean Astin svůj přístup k úloze Sama shrnuje takto: "Zkrátka jsem chtěl, aby veškerá dobrota, která ve mě je, vyšla na povrch a usídlila se v roli Sama, protože to je on: vtělená dobrota, věrnost, slušnost; to je, myslím, jeho úloha v knihách."
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie

Dominic Monaghan (Smíšek)

25. prosince 2006 v 17:55 | Ynka |  O hercích a z natáčení
"Na začátku příběhu je Smíšek v nejlepších letech," vysvětluje Dominic Monaghan, "má rád legraci a je hodně oblíbený. Je to prostě frajírek. Ale jak cesta ubíhá, ocitá se v situacích, kdy se musí starat o jiné nebo dělat rozhodnutí, jaká by žádný hobit normálně dělat nemusel."
Monaghan hraje Smíška (celým jménem Smělmíra Brandoráda), druhého bratrance a Frodova kamaráda z dětství. Právě Smíšek spolu s Pipinem a Samem pomáhá Frodovi, když se vydá na svou nebezpečnou pouť. Během ní se Smíšek stane členem Společenstva Prstenu , a než příběh a pouť dramaticky vyvrcholí, prožije mnohá dobrodružství.
Monaghan popisuje svou (a Pipinovu) postavu takto: "Smíšek a Pipin srší životem. Frodo je obtížen posláním, které musí splnit, a Sam bere svůj úkol nesmírně vážně, ale tihle dva jsou prostě divoké karty v balíčku a koření Společenstva."
Monaghan (který je se svým metrem pětašedesát "oficiálně největší hobit") šel přímo z posledního ročníku gymnázia v Cheshiru do Divadel mladých v Manchesteru. Byl objeven jedním agentem a dostal úlohu Geoffreyho Shawcrosse v televizním seriálu BBC Hetty Winthropp Investigates. Role mladistvého urputné postarší detektivky, kterou hrála Patricia Routledgeová, vedla k dalším televizním rolím, filmovému debutu o filmu Boomber po boku Ruttgera Hauera a Martina Sheena a pak pozvání na konkurs pro Pána Prstenů.
Tolkienovy knihy už znal a ctil. Seznámil ho s nimi jeho otec učitel: "Můj táta je velký tolkienovský fanoušek. Hodiny a hodiny vykládal, jak skvělá kniha je Hobit a jaká fantastická postava je Bilbo Pytlík. Sotva jsem přečetl Hobita, dal mi Pána Prstenů a řekl, že to bude náročné, ale stojí to za to. Měl pravdu: je to náročné, protože je to tak velikánská a tlustá knížka, ale MOC to za to stálo!"
"Když jsem dělal konkurs pro Pána Prstenů," vzpomíná, "byl jsem vážně rozčiléný a celý nervózní!" V době, kdy dostal pozvání, zkoušel právě jednu hru v Londýně. Bylo to pro něho něco jako svatý grál. Snažil se uklidnit a nemyslet na to, jestli ho vyberou, a stačil mezitím dostat hlavní roli ve Francii, v Monsignoru Renardovi, kde byl hvězdou John Thaw.
Uplynulo téměř šest měsíců a pak mu nabídli roli Smíška, která mu mimořádně sedla: "Myslím, že Smíška v Kraji kdekdo zná: je okouzlující, drzý a všechny hobití maminky asi dělají, že se na něj zlobí, ale ve skutečnosti ho mají rády!" Zrovna takový byl on sám, když dospíval!
Zdroj: Brian Sibley: Pán Prstenů - Oficiální filmový průvodce
Fotky viz Pán Prstenů - fotogalerie